ברוכה הבאה לאזור האישי

לצידך – ליווי מיילדותי עוטף

ליאונרד כהן, יהודי חכם ומשורר דגול אמר: "יש סדק בכל דבר. דרכו נכנס האור"…וזה הסיפור על אור שנכנס מבעד לסדקים ומילא קצת את החושך באור. זה סיפור על תהליך של ריפוי בתוך ים הכאב.
 
כחברה וכפרטים, לכל אחת מאיתנו חובה אישית מוסרית לדאוג למי שהקריבו את היקר להן מכל, להיות עבורן, כדי שכולנו נמשיך לחיות פה יחד. להיות אחת למען השנייה, מתוך ערבות הדדית שהיא הסלע לקיום שלנו כחברה בריאה.
 
מאז ה 7/10, היום הארור בו פרצה המלחמה, אנו שואלות את עצמנו, איך אנו, המיילדות יכולות לעשות ולתרום ולסייע עוד למערכת הבריאות ולא רק דרך המרפאות ובתי החולים. כבר באותה השבת, הקמנו את הקו החם של ארגון המיילדות מתוך מטרה לסייע לנשים ההרות והיולדות. למעלה מ 100 מיילדות מכל הארץ, התנדבו ללא היסוס ללוות טלפונית נשים בהיריון ובמשכב לידה, להיות עבורן קול חם, מרגיע ומקצועי בעת הקשה הזו. להיות עבורן עוגן של ביטחון.
 
המלחמה מתמשכת וכל פרויקט קידם אותנו לפרויקט הבא. חברת Huggies פרסה עלינו את חסותה, קידמה אותנו צעד חשוב נוסף, ובזכותם מאות נשים הרות ויולדות זוכות לליווי טלפוני לקראת הלידה, וביקורי בית לאחר הלידה.
 
וירא כי טוב, התגובות והכרת הטוב מהנשים שזכו למעטפת ליווי מיילדותית, חיזקו אותנו וגרמו לנו להבין שאנחנו חייבות לתת עוד. אז ילדנו את פרויקט "לצידך – ליווי מיילדותי עוטף" שהוא הלכה למעשה הטמעת מודל MCoC שהומלץ ע"י ה WHO, ארגון הבריאות העולמי, שמשמעותו ליווי רציף על ידי מיילדת.
 
למעשה,לא המצאנו כאן שום דבר חדש. כולנו מדברות על המודל הזה כבר שנים. אין סוף פעמים שמענו מיילדות מדברות את החלום המיילדותי שלהן- להיות לצד הנשים ברצף טיפולי משני פסים במקלון ועד תום תקופת משכב לידה.
 
הצעד החשוב הבא היה החיבור המרגש עם ארגון אלמנות ויתומי צה"ל ועם פדרציית יהדות צפון אמריקה שראו בליווי רציף ע״י מיילדת, ערך משמעותי לנשים ההרות.
 
'לצידך – ליווי מיילדותי עוטף' נכנס להיות חלק אינטגרלי בתוך סל שיקום רחב הניתן ע"י משרד הביטחון וארגון אלמנות ויתומי צה"ל, ארגון נפגעי פעולות איבה ואגף השיקום במשרד הביטחון, לנשים הרות שהתאלמנו במלחמה או שבן זוגן פצוע וזו אמירה מאוד משמעותית לחברה כולה בישראל.
 
הנשים שחרב עליהן עולמן, מתמודדות בתקופה הזו עם שכול, טראומה, ארגון החיים מחדש ועל כל אלה מתווספים החרדה מהלידה והגעגוע לאהוב שכה חלמה שיהיה לצידה בלידה. כוחות הנפש של הנשים הללו לא ניתן לתיאור.
 
במסגרת הפרויקט, כל אישה זוכה לליווי צמוד של 2 מיילדות, מפגשים תכופים, זמינות 24/7, ליווי בלידה, וביקורי בית לאחר הלידה.
גם הפרויקט הזה, כמו פרוייקטים רבים אחרים, מתקיימים ומצילים חיים ולפרויקטים האלו שותפים כל כך הרבה נשים ואנשים טובים ואנו מודות לכולכם. ראשונות.. הנשים ההרות שפתחו לנו צוהר לעולמן בשעת טראומה ומשבר
לכן, המיילדות שמלוות את הנשים מתוך השבר, לחיים חדשים ועושות שינוי ענק לאישה ולמקצוע המיילדת. אתן האור שנכנס דרך הסדקים.
תודה לרכזות הפרויקט, למנטוריות, למרצות בנושא טראומה ואבדן.
תודה ענקית לפדרציה היהודית של צפון אמריקה שתומכת בפרויקט, קרן אור מחבקת ומלטפת שזכינו שתהיה לצידנו בעת הזו, תודה על הזכות לעבוד מול חני כהן נציגתכם שבלעדיה כל זה לא היה קורה.
תודה גדולה לכל הצוות של ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, ארגון נפגעי פעולות איבה, לעובדות הסוציאליות של משרד הבטחון ואגף השיקום, תודה לכולכם על הזכות לעבוד יחד בשיתוף פעולה מרגש למען הנשים ההרות.
 
שנזכה לתת לכל אישה הרה בישראל, ליווי מיילדותי עוטף בימים יפים של שקט אהבה ורעות.